Logisztika
     Spedició, Fuvarozás
     eTudakozók
     Térszerkezet
     Kapcsolódó területek
     Közlekedés
     Információs társadal.
     Vállalat
     Minőségbiztosítás
     EU
     Egyéb



Alkalmi munkavállalói könyv, AM

Kapcsolódó oldal:  



Alkalmi munkavállalói könyvvel (AM) történő foglalkoztatás

A rövid időtartamú munkavégzés legelterjedtebb formája az Alkalmi Munkavállalói könyvvel (AM) történő foglalkoztatás

Az AM könyvet a munkavállalónak kell kiváltani a lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti munkaügyi központ illetékes kirendeltségén. Magyarországon lakóhellyel, illetve tartózkodási hellyel nem rendelkező munkavállaló részére az AM könyvet

a) a foglalkoztatás helye szerinti munkaügyi központ székhelye szerinti kirendeltség,
b) a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ illetékességi területén bármely fővároson kívüli kirendeltség, a fővárosban a VIII. kerületi kirendeltség állítja ki.

AM könyvvel foglalkoztathat a Munka Törvénykönyve, továbbá a köztisztviselők jogállásáról, valamint a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvények hatálya alá tartozó foglalkoztató.

Ez utóbbi két esetben a foglalkoztató közvetlenül az alaptevékenysége körébe tartozó feladatokra AM könyvvel munkavállalót nem alkalmazhat.

Az AM könyv közokirat, amelybe bejegyzést csak a kiállító és a munkáltató tehet. Az AM könyvet a munkavállalónak magánál kell tartania.

Meddig foglalkozatható AM könyvvel egy munkavállaló?

a) Az általános szabályok (AM könyv fehér része) esetén ugyanazzal a munkavállalóval folyamatosan

legfeljebb öt egymást követő naptári napig,
egy naptári hónapon belül legfeljebb tizenöt naptári napig,
egy naptári éven belül legfeljebb kilencven naptári napig munkaviszonyt létesíthet.
A munkavállaló több munkáltatónál egy naptári évben összesen százhúsz napot tölthet az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszonyban.
b) A magánszemély (nem a vállalkozási tevékenységével összefüggésben) vagy kiemelten közhasznú szervezet munkáltató (AM könyv kék része) ugyanazzal a munkavállalóval folyamatosan

legfeljebb öt egymást követő naptári napig,
egy naptári hónapon belül legfeljebb tizenöt naptári napig,
egy naptári éven belül legfeljebb kilencven naptári napig munkaviszonyt létesíthet.
A munkavállaló két, a jelen b) pont hatálya alá tartozó munkáltatónál egy naptári évben összesen százhúsz napot tölthet az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszonyban.

A munkavállaló legalább három, a jelen b) pont hatálya alá tartozó munkáltatónál egy naptári évben összesen kettőszáz napot tölthet az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszonyban.

c) Mezőgazdasági idénymunka (AM könyv zöld része) esetén ugyanazzal a munkavállalóval folyamatosan

legfeljebb öt egymást követő naptári napig,
egy naptári éven belül legfeljebb kilencven naptári napig munkaviszonyt létesíthet.
Ebben a foglalkoztatási formában a havi 15 napos foglalkoztatási korlát nem érvényesül.

A munkavállaló több munkáltatónál egy naptári évben összesen százhúsz napot tölthet az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszonyban.

d) Mezőgazdasági idénymunka (Zöld könyv) esetén ugyanazzal a Magyarországon egyébként engedély alapján munkát vállaló külföldi munkavállalóval folyamatosan

legfeljebb öt egymást követő naptári napig,
egy naptári éven belül legfeljebb hatvan naptári napig munkaviszonyt létesíthet.
Ebben a foglalkoztatási formában sem érvényesül a havi 15 napos foglalkoztatási korlát.

A munkavállaló több munkáltatónál történő alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszonyban sem haladhatja meg egy naptári évben a hatvan napot.

A munkáltatónak oktatás keretében gondoskodnia kell arról, hogy a munkavállaló munkába álláskor elsajátítsa és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt rendelkezzen az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati ismereteivel, megismerje a szükséges szabályokat, utasításokat és információkat.

A munkáltatónak az AM könyvbe a munkavégzés befejezésekor közteherjegyet kell beragasztani, amely a postahivatalokban beszerezhető.

Mit kell tudni a közteherjegyről?

A munkáltató a foglalkoztatással kapcsolatos járulékfizetési és személyi jövedelemadó-előleg levonási kötelezettségének, valamint kapcsolódó bejelentési kötelezettségének úgy tehet eleget, hogy a munkavégzés napján e könyv "munkáltató aláírása" rovatába megfelelő értékű közteherjegyet ragaszt be és azt aláírásával érvényesíti. Az egyidejűleg több, legfeljebb öt napra létesített munkaviszony esetén a közteherjegy(ek)et az utolsó napon kell beragasztani.

közteherjegy


közteherjegy


Nyilvántartási kötelezettség

A munkáltatónak nyilvántartást kell vezetnie, amelynek tartalmaznia kell a munkavállaló adatait (név, lakóhely, TAJ szám), a munkavégzés időpontját, a lerótt közteherjegy értékét, a nettó kifizetés összegét, az AM könyv sorszámát, munkanélküli foglalkoztatása esetén a munkavállalót nyilvántartó kirendeltség megnevezését, és a munkavállaló aláírását. Erre vonatkozó minta nyilvántartás beszerezhető a kirendeltségeken. A minta használata nem kötelező, de a munkáltatói nyilvántartásnak a fenti adatokat tartalmaznia kell.

Az AM könyvvel való foglalkoztatás előnyei:

Az AM könyv alkalmazása munkaszerződésnek minősül, amely a jogszerű, munkaviszony keretében történő foglalkoztatás egyik formája. A munkáltató és a munkavállaló között munkaszerződés jön létre, ha az AM könyvnek az adott naphoz tartozó rovatait a munkáltató kitölti és a munkavállaló aláírásával igazolja a munka megkezdésének tényét.

A munkáltatónak nem kell a személyi jövedelemadó-előleg meghatározásával, levonásával, igazolásával foglalkozni, mert az összes ilyen kötelezettségét teljesíti a közteherjegy beragasztásával. A közteherjegy értéke kedvezőbb adó- és járulékfizetési szabályokon alapul, és az adott naptári napra kifizetett nettó munkabérhez igazodik.

A társadalombiztosítási jogszabályokban előírt nyilvántartási és bejelentési kötelezettség nem terheli a munkáltatót. Mindezek helyett egy egyszerű nyilvántartást kell vezetnie, amely tartalmazza a munkavállaló adatait, az AM könyv sorszámát, a lerótt közteherjegy értékét, a nettó kifizetés összegét, valamint a munkavállaló aláírását. (afsz)

További információk:

Foglalkoztatás alkalmi munkavállalói könyvvel  

2009.07.20.