<

     Logisztika
     Spedició, Fuvar.
     eTudakozók
     Térszerkezet
     Kapcsolódók
     Közlekedés
     Információs társ.
     Vállalat
     Minőségbiztosítás
     EU
     Egyéb

Kapcsolódó oldal:  



Europarltv: Európai Parlamenti ülések élőben az interneten

2008. szeptember 17-én kezdi meg adását az interneten az Europarltv, az Európai Parlament webtévéadása. Ettől kezdve minden internettel rendelkező figyelemmel kísérheti az EP életéről szóló, rendszeresen frissülő programkínálatot. Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke 2008. szeptember 17-én, 10 órakor a brüsszeli ASP 5 G 3 teremben indítja el hivatalosan az EuroparlTV-t. Az eseményen részt vesz Alejo Vidal-Quadras EP-alelnök, és Katerina Batzeli, a kulturális szakbizottság elnöke.

Az Európai Parlament új webtévéjének elérhetősége:www.europarltv.europa.eu Az Európai Parlament üléseit élőben követheti az interneten, erre a linkre kattintva.

Az alábbiakban közölt anyag az új csatornákkal kapcsolatos esetleges kérdésekre igyekszik válaszolni.

1. Miért van szükség parlamenti webtévére?

Az Európai Parlament elkötelezett aziránt, hogy munkáját az európai polgárok számára a lehető legátláthatóbbá, leginkább érthetővé tegye. A polgároknak joguk van ugyanis arra, hogy tudják, mi történik parlamentjükben. A parlamenti webtévé eszköz arra, hogy az intézmény életét - modern és kreatív formában - közelebb hozzák a polgárok számára.

Európában az elmúlt évtizedben jelentősen nőtt a parlamenti csatornák száma. Ezek némelyikét nemzeti hírközlő társaságok üzemeltetik (például ilyen a BBC Parliament), másokat maguk a nemzeti parlamentek hoztak létre (például Franciaországban, Görögországban).

Az Európai Parlament a második modellt választotta.

2. Miért internetes?

Egy webtelevízió:

- sokkal költséghatékonyabb, mint egy hagyományos televízió
- könnyebben halad a technikával, különösen lényeges a számítástechnika és a televíziózás összefonódása és a széles sáv terjedése
- az adást sugárzó helyett a fogyasztó kényelmét szolgálja, mivel bárhol, bármikor megtekinthető anyagok széles választékát kínálja
- megfelel a változó szokásoknak, mivel sok európai - főleg a fiatalok - egyre inkább az interneten keresik a híreket és az információkat
- lényegesen könnyebb a többnyelvűség biztosítása
- ez az egyetlen hatékony módja, hogy az Európai Unión kívüli országokat is el lehessen érni

A döntés részletesebb indokolása a parlament által 2005 nyarán készíttetett jelentésben olvasható.

3. Mi lesz a csatornán?

Az Europarltv nem egyetlen műsort jelent. A négy különböző csatorna más és más közönséget céloz.

AZ ÖN PARLAMENTJE azoknak szól, akik különösen érdeklődnek az európai politika iránt: tájékozott polgárok, gazdasági szereplők, szociális partnerek, lobbisták, kutatók, az EU intézményeiben dolgozók stb.

Az Ön hangja elsősorban a szélesebb közönségnek szól. Itt lehetőség lesz a nézők által készített anyagok sugárzására is.

A Fiatal Európa mindenekelőtt az iskoláskorúak, az internetezők és a jövendő uniós választópolgárok csatornája.

A Parlament ÉLŐBEN folyamatos, élő adást ad az EP életéről. Különösen fontos program lesz a plenáris viták és a szakbizottsági ülések közvetítése, linkekkel az előző ülések audiovizuális archívumaihoz.

Az "Európai Parlament felfedezése" résznél az EP-ről szóló háttéranyagokat találhatnak a nézők. Így például információkat a képviselőkről, az európai pártokról, a szakbizottságokról, valamint a parlament működéséről, történetéről.

4. Hogy jött létre?

Az Európai Parlament külső erőforrások igénybe vételével hozta létre a csatornát. A meghirdetett tenderen két céget választottak ki. Az egyiket a webplatform létrehozására és az informatikai háttér biztosítására, a másikat az anyagok gyártására.

Az EP 2006 decemberében, illetve 2007 júliusában írta alá a szerződéseket a TwoFour Digitallal (informatika, brit), illetve a Mostrával (műsorgyártás, belga).

A szerződések alapján évente legalább 300 órányi műsor készül, nem számítva az élő adásokat.

5. Hogyan tesztelték a csatornát?

Az EuroparlTV házon belüli, az EP-ben dolgozók számára elérhető prototípusa 2007 novemberében lett kész. Emellett az EP-nek a tagállamokban működő tájékoztatási irodái is létrehoztak fókuszcsoportokat, amelyeken mintegy 300-an töltötték ki a műsorokkal kapcsolatos kérdőíveket.

A válaszok alapján:

81% élvezte az Europarltv-zést

78% szerint könnyű eligazodni az oldalon

80% érezte úgy, hogy számára fontos információkat tartalmaz az oldal

Ezen reakciók és a parlamenten belülről jövő visszajelzések alapján döntött úgy az EP, hogy elkészítteti a mindenki számára elérhető, online verziót.

6. Rendszerkövetelmények?

Minden internetező hozzáfér a honlaphoz. A nézők választhatnak a Windows Media és a Flash 9 programok között.

A műsorok terjesztésének elősegítése érdekében a programok más internetezőkkel megoszthatók lesznek.

7. Hány nyelven?

Minden programot több mint 20 nyelvre fordítanak le, ami a világon egyedülállóvá teszi a csatornát. Bizonyos műsorokat szinkronizálnak, másokat feliratoznak. Az Európai Parlament honlapjához hasonlóan az unió összes hivatalos nyelvén elérhetők lesznek az anyagok.

8. Interaktivitás?

Az Európai Parlament interaktív csatornát szeretne fenntartani. A "szerkesztői charta" szerint "a csatornának erősítenie kell az interaktivitást a parlament és az európai polgárok között. Lehetővé kell tennie a polgárok számára, hogy nézeteiket kifejthessék a csatorna adásaival kapcsolatban, és hozzájáruljanak annak tartalmához".

A programokat ennek megfelelően fogják elkészíteni.

9. Ki felügyeli a csatorát?

A műsorokat az alapelveket tartalmazó "szerkesztői charta" alapján készítik.

Ebben többek között az szerepel, hogy "a csatorna irányítása a közszolgálati elvek alapján történik, tájékoztatási és oktatási célok szem előtt tartásával. A csatornának magas szakmai színvonalat kell képviselnie, vonzó és hiteles képet biztosítva a Parlament életének minden vonatkozásáról".

A csatornának ezen kívül "hűen tükröznie kell a véleményeknek Európai Parlamenten belüli sokszínűségét, tiszteletben tartva a képviselőcsoportok viszonylagos súlyát".

Az Európai Parlament elnöksége (ez az EP elnökéből, alelnökeiből és kvesztoraiból áll) létrehozott egy tanácsadó testületet, amely frakciónként egy képviselőből, valamint a tájékoztatásért és kommunikációért felelős EP-alelnökből áll. A testület feladata annak biztosítása, hogy a szerkesztői alapelveket tiszteletben tartsák, és hogy az esetleges panaszokat megfelelően kivizsgálják.

10. Mennyibe kerül?

A csatorna éves költségvetése 9 millió euró. Ennek legnagyobb része a programgyártásra és a fordításra megy, kis része pedig a weboldal fejlesztésére és a marketingre. (EP sajtószolgálat)
(logsped)

További információk:



2008.09.11.