Logisztika
     Spedició, Fuvar.
     eTudakozók
     Térszerkezet
     Kapcsolódók
     Közlekedés
     Információs társ.
     Vállalat
     Minőségbiztosítás
     EU
     Egyéb

Energiafogyasztás

Kapcsolódó oldal:  



Az energiafogyasztásunkat hogyan követhetjük nyomon

Az okos mérővel rendelkező villany-, víz- vagy gázórák a CASON által fejlesztett automatizált mérőrendszere (DIWICON SimSim AMI) segítségével a fogyasztók folyamatosan figyelemmel kísérhetik energiafogyasztásukat.

a CASON által fejlesztett automatizált mérőrendszere (DIWICON SimSim AMI) segítségével végre arra is alkalmasak, hogy tudatos fogyasztókat neveljenek, akik folyamatosan figyelemmel kísérhetik, és egyben kordában tarthatják energiafogyasztásukat, méghozzá felhasználóbarát módon: okos telefonon vagy éppen digitális képkereten keresztül." - hangzott el a CASON Zrt. budapesti előadásán, ahol a cég legújabb, a felhasználói élmény növelését célzó fejlesztéseit mutatta be a Microsoft Visual 2010 platform magyarországi bemutatójának keretében.

A CASON által tervezett DIWICON SimSim AMI (automatizált mérőrendszer) feladata minden fogyasztás nyomon követése a nap minden percében, méghozzá felhasználóbarát módon. A fogyasztói visszajelzés rendkívül sokrétű lehet: számolható például a fogyasztás ökológiai lábnyoma (azaz a természetre gyakorolt hatása), a számla aktuális állása, vagy akár egy átlagos (magyar) háztartás elfogyasztott áram/gáz/víz fogyasztása. Az információk pedig digitális képkereten vagy a Windows Phone7-es készüléken is működő megoldásai révén jutnak el a fogyasztóhoz. "Hihetetlenül látványos grafikai megoldásokkal lehet már szemléltetni fogyasztást és így a pénzben is kifejezhető megtakarítást." - magyarázza Szakács Szilárd, a CASON felhasználói élményért felelős mérnöke, aki szerint az előbbi eszközzel ráadásul a perifériás látásukba is bekerül fogyasztásuk alakulása, így állandóan "képben lehetnek".

A világ különböző pontjain végzett felmérések 5 és 15 százalék közé becsülték az okos mérőkkel felszerelt lakások átlagos energia-megtakarítását: az E.ON energiaszolgáltató például az angliai Ketteringben 2009-2010 során 18 hónapon keresztül végzett pilot-programjában 9 százalékkal csökkent a fogyasztás, ami nagyjából 109 fontos, azaz 33 ezer forintos megtakarítást eredményezett. "Az okos mérők európai elterjedése kulcsfontosságú lehet a hatékony víz- és energiafelhasználás erősítésében" - emelte ki a CASON fejlesztője.

Szakács Szilárd szerint a szolgáltatók számára sem mellékes szempont, hogy a kapacitás bővítése helyett a környezet védelmét szolgáló beruházásokra fordíthatják fejlesztéseiket, ráadásul miután minden ügyfél fogyasztása követhető, és a betáplált energiamennyiség is adott, így pontos mérleg készülhet. Az utolsó kilométeren - ahol mind az energetikai, mind a távközlési elosztórendszerek a legbonyolultabbak, hiszen itt ágaznak el a végfogyasztókig - így létrejövő veszteség (lopás, szabotázs, hibák) holléte és mértéke is pontosan felderíthető.

Microsoft technológiákkal

A .NET4 (ejtsd dotnet4) és a Visual Studio 2010 nagymértékben átalakította a CASON fejlesztéseinek menetét:

- A Workflow Foundation új verziója lehetővé teszi, hogy a fejlesztő az üzleti logikát átformálja, és átlátható folyamat-szerkesztést hajtson végre. Az Entity Framework segítségével bármilyen adatbázist használhatunk, a partnereink az általuk korábban megvásárolt adatbázis-kezelőt használhatják. A Microsoft elosztott megoldása, a Velocity ráadásul dinamikusan bővíthető, így a rendszer szűk keresztmetszetei nem lassítják le az adatfeldolgozást.

- A CASON elkötelezett abban, hogy a Microsoft által április 12-én Magyarországon is bevezetett felhő-szolgáltatás, az Azure legyen a standard programozási környezet. A CASON törekszik arra, hogy minden fejlesztése felhő-kompatibilis legyen, mert azt vallja, az információs technológia jövője mindenképpen ebbe az irányba mutat.

- Kliens oldalon a Silverlight 4 gazdag vizuális megjelenítést tesz lehetővé böngésző- és platform-független módon nagy gyorsaság mellett. Az olyan új funkciók, mint a Managed Extensibility Framework és a Silverlight Navigation pedig a modularitás támogatásával teszik hatékonnyá a fejlesztést. - A szoftveres világ forradalminak nevezhető új megoldása, az Expression Blend Sketch Flow alkalmas arra, hogy a megrendelő még a programozás előtt lássa az alkalmazás dinamikus prototípusát, illetve segíti a designerek és fejlesztők párhuzamos munkavégzését. Ebben a munkakörnyezetben rengeteg időt és felesleges egyeztetetést lehet megspórolni, ráadásul a visszajelzésre szolgáló felületen az ügyfelek megjegyzéseket és javaslatokat tehetnek a változtatásokra.

- Végül az információk és a való világ összekapcsolására a Cason a Microsoft Tag-et használja, ami a vonalkód és a mobiltelefon kínálta lehetőségeket ötvözi. A mobilkészülék kamerája leolvassa a vonalkódot és egy weboldalra irányítja, ahol a fogyasztó ellenőrizheti fogyasztását és magát a rendszer működését is.

DIWICON SimSim AMI


CASON Mérnöki Zrt.
2030 Érd Velencei út. 37. Tel: +36 (23) 522-100
Fax: +36 (23) 522-190

(logsped)

2010.04.23.