Logisztika
     Spedició, Fuvar.
     eTudakozók
     Térszerkezet
     Kapcsolódók
     Közlekedés
     Információs társ.
     Vállalat
     Minőségbiztosítás
     EU
     Egyéb

Kapcsolódó oldal:  



Barátkoznak a cégek a távmunkával

Meglepően nyitottan állnak a távmunkához a munkáltatók és a munkavállalók is. Ennek ellenére megdöbbentően keveseknek van lehetőségük feladatuk elvégzésére a munkahelyüktől távol: a munkavállalók mindössze 18 százaléka dolgozik ilyen formában. (MN)

A munkavállalók elsöprő többsége, nyolcvan százaléka támogatja a távmunkát – derül ki a Profession.hu legfrissebb elemzéséből. A cégvezetők még óvatosabbak, csupán 65 százalékuk tenné lehetővé az otthoni munkavégzést, ám ez így is mintegy tízszázalékos javulás 2014 óta. A vezetői hozzáállás azért is kedvezőbb, mert a közép- és felsővezetők több mint hatvan százaléka dolgozott már távmunkában, tapasztalataik pedig rendkívül jók voltak.

Annak ellenére, hogy a foglalkoztatók nagy része is nyitott, a munkavállalók mindössze 18 százaléka jelezte, hogy dolgozott már a távmunka valamilyen formájában. A Profession összegzése szerint a gyakorlati példák alacsony aránya azért is különös, mert a cégek képviselői szerint a távmunka elérhetővé tétele számos területen jótékony hatással van egy vállalat működésére és életére.

Közel kétharmaduk úgy véli, ennek hatására például el tudnak térni a szokásos munkaidőhöz kapcsolódó időbeosztástól. Ezzel párhuzamosan csökken a munkavállalók körében a közlekedéssel töltött idő, és annak költsége is megtakarítható.

A válaszadók mintegy fele szerint pedig alkalmazottaiknak a rugalmas megoldással könnyebb a munka és a magánéleti teendők összehangolása is.

Azoknál a cégeknél, ahol a távmunkát már bevezették, további érdemi előnyöket is megneveztek – emelte ki a jelentés. A válaszadók 42 százaléka szerint például az otthoni munkavégzés bevezetése óta javult a hatékonyság a vállalatnál. A válaszadó céges képviselők közül tízből hatan úgy gondolják, az alkalmazottak motivációja és elkötelezettsége is fejlődött. Ezenfelül egyharmaduk arról számolt be, hogy mindez a munkaadói megbecsülésre is jótékony hatással bírt.

A számos kedvező szempont mellett a munkáltatók a távmunka árnyoldalára is rávilágítottak. A cégvezetők több mint fele egyetértett abban, hogy csökken az alkalmazottak feletti kontroll. Emellett az elszigeteltség, tehát a jellemzően otthoni körülmények miatt a munka és a magánélet inkább összemosódott, mintsem szinkronba került volna.

A foglalkoztatási forma gyors terjedése ugyanakkor számos nehézségbe ütközik. Ezek közül a leggyakrabban megemlített a munka jellegéből adódó helyhez kötöttség. A válaszok alapján a munkahelyen kívüli munkavégzés az újságírás mellett az IT-szektorban, valamint a PR-feladatoknál vezethető be legkönnyebben, de az értékesítési munkaköröket is el lehet látni a vállalat központjától vagy irodájától távol.

Mint Magyar Nemzet korábban beszámolt róla, tavaly megdöbbentően kevés, alig több mint 144 ezer alkalmazott dolgozott távmunkában a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint.
(logsped)

2019.10.24.