Logisztika
     Spedició, Fuvar.
     eTudakozók
     Térszerkezet
     Kapcsolódók
     Közlekedés
     Információs társ.
     Vállalat
     Minőségbiztosítás
     EU
     Egyéb

Kapcsolódó oldal:  



Akkumulátoros villamosenergia-tároló

Kelet-Közép-Európában és Magyarországon is egyedülálló az az akkumulátoros villamosenergia-tároló létesítmény, amelyet a magyar Alteo Group által 2015-ben megvásárolt Sinergy Kft. épített meg. (MI)

A megvalósításra, a teszt­üzemre és a rendszerintegrációra közel 500 millió forintot nyert a vállalat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatán. Az összesen 1,1 milliárdos projekt célja a villamosenergia-rendszer frekvenciaszabályozásában való részvétel mellett a megújuló energiaforrások – különösen az időjárásfüggő szél- és naperőművek – piaci alapú integrációjának elősegítése.

– Ma már egyértelmű, hogy a klímavédelmi célok elérése érdekében minden országnak minél magasabb arányú megújuló energiára kell támaszkodnia – mondta ifj. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója a régió első akkumulátoros áramtároló létesítményének átadóján. Emlékeztetett, hogy ennek szellemében az Európai Uniónak és Magyarországnak is van klímastratégiája, hazánkban a következő években több száz megawattnyi (MW) naperőmű épül. – Az időjárásfüggő megújuló technológiák fejlődtek a leggyorsabban az elmúlt tíz évben, a nap és a szél hasznosítására érkezik a legtöbb befektetés ma is.

Jellegükből adódóan viszont ezek akkor képesek termelni, amikor az időjárási körülmények megfelelőek, a villamosenergia-rendszernek pedig elsősorban a fogyasztói igényeket kell kielégítenie – hangsúlyozta a cégvezető. A fogyasztási és a termelési görbe nem feltétlenül esik egybe, vagyis egy áramtároló akkumulátor segít kiegyenlíteni a kettő közti különbségeket.

– Ezért jelent majd kihívást a villamosenergia-rendszer irányítója számára az újonnan beépülő kapacitások integrálása, úgy, hogy – a klímavédelmi szempont mellett – a gazdaságosság és az ellátásbiztonság is érvényesüljön. Innovatív megoldásokkal kell ezekre a kihívásokra válaszolni, már csak azért is, mert a szabályozás pontossága egyre fontosabbá válik, ahogyan mind több háztartási méretű kiserőmű csatlakozik a hálózathoz – beszélt ifj. Chikán Attila a rendszerirányítási kihívások másik aspektusáról.

Az Alteo-csoport kutatás-fejlesztési projektje mindkét felvetésre választ ad. Olyan technológiát nyújt a fogyasztás és a termelés kiegyenlítésére, amely egyúttal biztosítja azt is, hogy az időjárásfüggő megújulók bekerülhessenek a rendszerbe.

Az 1,1 milliárd forint összértékű kutatás-fejlesztési projekt része az az áramtároló, amelynek most indult teszt­üzeme során, a begyűjtött üzemeltetési tapasztalatok alapján bizonyítható lesz, hogy a hazai energetikai piacon szükségszerű és elengedhetetlen az akkumulátoros energiatárolók használata. Emellett a rendszer kiegyenlítéséhez fontos, hogy megmaradjon a földgázalapú kapacitás is ifj. Chikán Attila szerint.

Összehasonlításképpen elhangzott, hogy jelenleg az országban 28 MW-nyi primer szabályozó kapacitás áll rendelkezésre, a projekt részeként Alsórákoson, a Sinergy Kft. gázmotoros erőműve mellé telepített akkumulátorok pedig 6 MW-ot képviselnek, és a megújulók szabályozására is alkalmasak.

– Magyarország legkomplexebb villamosenergetikai szabályozó központjában mintegy hétezer on-line paraméter olvasható le – mondta el Luczay Péter, az Alteo nagykereskedelmi és virtuáliserőmű-irányítási igazgatója, aki kiemelte, hogy a magyar hatóságok mind támogatólag álltak a projekthez, amelyben tizenegy ország vállalatai – például finn, német, amerikai, dél-koreai cégek – működtek együtt.

A teljes projekt első elemeként átadott villamosenergia-tároló az üzembe helyezése után tesztidőszakban működik majd. A további fázisokban sor kerül még a szabályozóközpont fejlesztésére, egy áramalapú hőtermelő berendezés létesítésére és az időjárásfüggő termelőegységek magasabb szintű piaci integrációjára is.
(logsped)

2018.08.24.