Logisztika
     Spedició, Fuvarozás
     eTudakozók
     Térszerkezet
     Kapcsolódó területek
     Közlekedés
     Információs társadal.
     Vállalat
     Minőségbiztosítás
     EU
     Egyéb

Széll Kálmán Terv

Kapcsolódó oldal:  



Széll Kálmán Terv

A kormány új programja, a Széll Kálmán Terv fő célja az államadósság csökkentése lesz, ami az elképzelések szerint 2014 végére 65-70 százalékára csökkenhet. Ennek érdekében hét fő területet alakítanak át.

Navracsics Tibor bevezetőjében arról beszélt, hogyan maradt le Magyarország a Fidesz-kormányt megelőző nyolc évben olyannyira, hogy 2007-ben szinte világrekordnak számító hiányt produkált. A szocialisták hat megszorító csomagot fogadtak el 2006 óta, ennek ellenére az ország egyre mélyebbre került a válságban. A megszorítás útja zsákutca - szögezte le Navracsics, aki szerint ehelyett szerkezeti átalakításokra van szükség, ezt pedig már a kormányzásra való felkészülés idejében felismerték.

Ezt mutatja, hogy az első akciótervben csökkentették az adókat és az ügyintézést, ezzel növekedésbarát gazdaságpolitikát vezettek be. Magyarországnak újjá kell születnie - szögezte le a miniszter, ennek keretében csökkenteni kell az államadósságot, meg kell akadályozni annak újratermelődését és tartós növekedési pályára kell állítani az országot.

A szerkezeti átalakítások során az államadósság csökkentése a legfontosabb, illetve az, hogy megakadályozzák az államadósság újratermelődését, és olyan lépéseket, olyan feltételeket kell teremteni, hogy tartós lendületbe jöhessen Magyarország.

Ennek keretében:

Azonnal
- Negyvenről húszra csökken a miniszterek szabadsága.

2011. április 1-től
- konzultációk kezdődnek a gyógyszer finanszírozás átalakításáról.

2011. július 1-ig
- elkészül a rezsiköltségek befagyasztását lehetővé tevő szabályozás.
- elfogadják az új közbeszerzési törvényt.
- elkészül a közmunkák új keretrendszere.
- elkészül az új rokkanttá nyilvánítási rendszer.
- a kormány felülvizsgálja a korengedményes nyugdíjak rendszerét.
- kormány kidolgozza az új közszolgálati életpálya modelleket.
- felülvizsgálják a táppénz-folyósítás szabályait, valamint a csalásokat visszaszorítani hivatott jogszabályokat.

2011 szeptemberéig
- létrejön az új közoktatási és felsőoktatási rendszer.

2011. december 31-ig
- a kormány meghozza az új nyugdíjrendszer működéséhez szükséges szabályokat. - újabb adócsökkentési tervek születnek, valamint elkészülnek azok a jogszabályok, amelyek a végrehajtási és felszámolási eljárások gyorsítása révén csökkentik a vállalkozások terhelését.

2011. december 31-ig
- elkészül a MÁV adósságrendezésének és átszervezésének terve.

2012. január 1
- megalakul a Nemzeti Közlekedési Holding és megkezdődik a közösségi közlekedés konszolidációja.
- életbe lép az új rokkanttá nyilvánítási rendszer, és felülvizsgálják a rokkantnyugdíjakat
- életbe lép az új, fenntartható nyugdíjrendszer
- életbe lép a közmunkák új rendszere
- hatályba lép az új alkotmány, az adósságfék rendszerével együtt
- 2011-es nominális szinten befagyasztják a pártok támogatását.

2013. január 1. - bevezetik az elektronikus útdíjrendszert

Navracsics Tibor után Matolcsy György szólalt fel. Ő is azt mondta, hogy az államadósság leszorítása a legfontosabb. Három forgatókönyv közül azt választották, amelyben a bajokat kell először megtalálni, és utána egy fenntartható növekedési pályára állítani az országot. A bajok legfőbb oka - mondta Matolcsy György - az államadósság, amelynek a szintjét 65-70 százalékra szeretnék csökkenteni 2014 végére.

Elmondta, hogy a foglalkoztatás, a tömegközlekedés, a nyugdíj, a gyógyszerkassza, a felsőoktatás, az állami és az önkormányzati finanszírozás területén szeretnének költségeket csökkenteni, hiszen ha ezt nem tennénk, akkor a jelenlegi államadóssági szint akár 85-90 százalék is lehetne egy-két éven belül.

A bejelentés szerint a kabinet csökkenti a korai nyugdíjazás lehetőségét és teljes egészében a befizetésekből szeretné finanszírozni a nyugdíjakat.
A tervek szerint a kormány emellett késleltetné a társasági adó tervezett csökkentését, ami 500 milliárd forintos plusz bevételt hozna.
A Matolcsy által bemutatott csomag szerint 2012-ben is változatlan összegű bankadó beszedésével számol a kormány.
A kabinet csak kormányzati jóváhagyással engedélyezné az önkormányzatok eladósodását és szintén kormányzati ellenőrzés alá vonnák a legfontosabb közüzemi díjakat.
A kormány célja emellett az alacsonyabb jegybanki alapkamat bevezetése.

Döntések az államadóságról

A miniszter példátlannak nevezte a 2002-2010 közötti államadósság-növekedést. Az elemzések hét olyan területet mutattak ki, amelyeken belül Magyarország államadóssága folyamatosan felhalmozódott – taglalta a politikus. A Széll Kálmán Terv ezen területek szerkezeti átalakításával próbálja meg csökkenteni az államadósságot, a foglalkoztatás növelésétől kezdve, a bürokrácia és az adminisztráció csökkentéséig – húzta alá Matolcsy György.

A strukturális reformok bevezetéséhez idő kell, nem lehet egyik napról a másikra véghezvinni. Másfél két év kemény munka, világos szakmai irányítás és széleskörű összefogás szükséges a sikerhez – hangsúlyozta a miniszter.

Az államadósság csökkentésének kulcsa – fogalmazott Matolcsy György - a foglalkoztatás bővítése, a beruházási ráta és hatékonyság emelése és a tartósan alacsony költségvetési hiány.

A Széll Kálmán Terv hét stratégiai területén végrehajtott intézkedéseknek köszönhetően 2012-re 550 milliárd forinttal javul a magyar államháztartás egyenlege. Ennek az összegnek a négyötöde kiadáscsökkentő, egyötöde bevételnövelő lépésekből áll – fűzte hozzá a miniszter.

A Kormány államadósságcsökkentő alapot állít fel - folytatta - ahová a nyugdíjpénztári megtakarítások egy része, a banki különadó további összege és az elektronikus úthasználati-díj, valamint a társasági adó felső kulcsából származó bevétel kerül átcsoportosításra.

A Széll Kálmán Tervnek köszönhetően 2014-re Magyarország potenciális gazdasági növekedése elérheti a 4-6 százalékot, a foglalkoztatás 300 ezer fővel bővülhet, s így hazánk sereghajtóból éllovassá válhat – zárta beszédét nemzetgazdasági miniszter. (MR)

2011.03.01.