LogSped  
  LogSped LOGISZTIKA, SZÁLLÍTMÁNYOZÁS és FUVAROZÁS

FŐOLDAL
   Logisztika
    Logisztika
    Agrárlogisztika
    Inverzlogisztika
    Raktározás
    Anyagmozgatás,
    Csomagolás
    Logisztikai Szolgáltató  
    Központok
    Ipari Parkok
   Spedició, Fuvarozás
    Szállítmányozás  
    Szállítás, Fuvarozás
    Kombinált fuvarozás
    Expressz fuvarozás
    Fuvarbörze
    Fuvarbörze kínálat
    Közúti Érdekképviselet
   eTudakozók
    eFuvarinfo
    eSzolgáltatás
   Térszerkezet
    Régiók
    Kistérségek
    Önkormányzatok
   Kapcsolódó területek
    Ingatlan
    Pályázat
    Biztosítás
    Vám
    GPS
   Közlekedés
    Vasút
    Vasúti járművek
    Közút
    Hajózás
    Repülés
   Információs társadalom
    Információs társadalom
    eÜgyintézés
   Vállalat
    Vállalatirányítás
    Virtuális Vállalat
    PR
    Marketing
    Reklám
    Call Center, CRM
    eKereskedelem
    Kereskedelmi hálózat
    Franchise
    Piacterek
    Állás
    Távmunka
    Oktatás
   Minőségbiztosítás
    Minőségbiztosítás
    ISO 9000
    QS 9000
    ISO 14000
    TQM
    HACCP
    CMM
    TÜV
   EU
    Európai unió
   Egyéb
      Linkgyűjtemény menü
      Rendezvények
      Archívum
      Oldaltérkép

SPS

eTarget hirdetés Hirdessen Ön is itt  
Kapcsolódó oldal:   Mezőgazdaság   

Bevezetnék a SPS támogatási rendszert - a Magosz tiltakozik

Mezőgazdasági szervezetekkel tárgyalt tegnap Gráf József, agrárminiszter. Egyeztetésük tárgya az Egységes Mezőgazdasági Támogatási Rendszer (SPS) jövő évi bevezetése volt. A Magosz ellenzi a bevezetést, szerintük ezért nem hívták meg őket az egyeztetésre.

Az SPS két támogatási elemből tevődik össze, amit hazánk hibrid modellként alkalmaz majd. Az egyik a regionális támogatás, amit a gazdálkodók az általuk folytatott termeléstől függetlenül, alanyi jogon megkapnak, ha regisztrált mezőgazdasági termelők. Emellett kiegészítő támogatásra is joguk lesz. Ez utóbbit úgynevezett történelmi alapon számítják ki, minden gazdálkodó számára egyéni módon.

Az SPS jövő évi bevezetését a Magosz az alábbi szempontok alapján utasítja el: Magyarországon nem határozták meg az agrárpolitikai és birtokpolitikai vezérelveket, nincs történelmileg kialakult birtokszerkezet, üzemszerkezet és bérleti rendszer sem. Ezek híján pedig a történelmi bázis sem határozható meg.

2011-ben megnyílik a magyar földpiac - új viszonyok a magyar mezőgazdaságban

A Magosz szerint nem készült hatásvizsgálat, nem dolgozták ki és nem is ismertették, hogy az SPS bevezetése milyen hatással lesz a földhasználati viszonyokra, a birtokviszonyokra, a földbérleti díjakra, a föld árára, a tulajdon- és a birtokszerkezet alakulására.

Az SPS a földtulajdonnal és bérlettel rendelkező, a földjüket művelő gazdálkodók számára biztosít forrásokat, így háttérbe szorítja az úgynevezett sofa-farmereket (akik nem tesznek semmit, úgy várnak jövedelmet a földjük után), gátat szab a spekulációnak.

Az SPS két támogatási elemből tevődik össze, amit Magyarország hibrid modellként alkalmaz majd. Az egyik a regionális támogatások, amelyeket a gazdálkodók az általuk folytatott termeléstől függetlenül, alanyi jogon megkapnak, ha regisztrált mezőgazdasági termelők. Emellett a kiegészítő támogatásra is joguk lesz. Ez utóbbit úgynevezett történelmi alapon számítják ki minden gazdálkodó számára egyéni módon.

Az SPS támogatói szerint az úgynevezett történelmi alap a 2006-os év lesz. Ez dönti el, mekkora támogatási részt kap a gazdálkodó. A számítás alapja az lesz, milyen támogatott tevékenységeket folytatott ebben az évben.

Eszerint a gazdálkodó 2013-ig pontosan tudni fogja, hogy egy-egy adott évben mekkora támogatást vehet igénybe és mekkora forrásösszeggel kalkulálhat. Így a támogatás lényegében függetlenné válik a termeléstől, azaz a támogatás nem függ attól, ki, milyen mezőgazdasági tevékenységet folytat, hiszen azt a piac határozza meg.

A gazdálkodók az új rendszer bevezetésével a miniszter szerint stabilabb birtokviszonyokra számíthatnak. Gráf jelezte: erre azért is szükség van, mert három év múlva, azaz 2011-ben megnyílik a magyar földpiac, ami új viszonyokat teremt a magyar mezőgazdaságban. Mindez pedig csak az SPS rendszerrel lehet kezelni a magyar gazdálkodók számára kedvező módon. (origo)

További információk:

MK  

2008.07.30.

  Hírlevél kérés  

LogSped
Tel.: 06/62/314-692, 06/62/449-783
Mobil: 06/30/380-7333
E-mail:logsped@logsped.hu
Copyright © LogSped