Logisztika
     Spedició, Fuvarozás
     eTudakozók
     Térszerkezet
     Kapcsolódó területek
     Közlekedés
     Információs társadal.
     Vállalat
     Minőségbiztosítás
     EU
     Egyéb



Debreceni Egyetem Komplex Regionális Egészségcentrum

Kapcsolódó oldal:  



Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Kardiovaszkuláris és Onkológiai Komplex Regionális Egészségcentrumot hozott létre

2007. december 7-én ünnepélyes keretek között adták át- az Auguszta program keretében megvalósult - I. Nemzeti Fejlesztési Terv legnagyobb beruházását a Debreceni Egyetemen.



A Debreceni Egyetemen ünnepélyes keretek között adták át az Auguszta programban megvalósult, a I. Nemzeti Fejlesztési Terv legnagyobb beruházását Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter, illetve Horváth Ágnes egészségügyi miniszter jelenlétében.

Az Auguszta program végrehajtása 2005. február 4-én kezdődött meg. A program szerint a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Kardiovaszkuláris és Onkológiai Komplex Regionális Egészségcentrumot hoz létre, amely az Észak-Alföldi és az Észak-Magyarországi régiók teljes körű progresszív betegellátási igényét kielégíti a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések területén.



A program végrehajtása során elkészült a III. sz. Belgyógyászati Klinika járóbeteg ellátó egysége, befejeződött a kardiológiai ambulancia rekonstrukciója, az Onkológiai Tanszék épületének a bővítése, a Pszichiátria épület felújítása, megépült a Sugárterápia Tanszék 20 ágyas fekvőbeteg egysége 2100 négyzetméteren. A Tüdőgyógyászati Klinika pedig az új helyen korszerű, a modern betegellátás követelményeinek megfelelő körülmények között működik. Elkészültek a központi betegellátó egységek (klinikai osztályok) az Auguszta program 13.086 négyzetméter nettó szintterületű új épületében, melyben az ideg-, ér-, onkológiai-, mellkas-sebészeti klinikai osztályok kaptak helyet. A program keretében folyamatosan haladt az Auguszta főépület teljes körű rekonstrukciója és elkészült a tetőtér-beépítése. A rekonstruált főépületben kapott helyet a Neurológiai Klinika, a Kardiológiai Klinika, valamint a III. számú Belgyógyászati Klinika angiológiai és immunológiai részlege.



Megkezdte működését az Észak-Kelet Magyarországi Egészség Obszervatórium

Az Auguszta program keretében továbbá létrejött, és megkezdte működését az Észak-Kelet Magyarországi Egészség Obszervatórium (ÉKMEO). A Debreceni Egyetem OEC Népegészségügyi Iskolájának koordinációjával, két régió (az Észak-Magyarországi és az Észak-Alföldi) hat megyei (Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg) ÁNTSz intézetének közreműködésével 2005. elején hozta létre a kelet-közép-európai régió első Egészség Obszervatóriumát. Tekintettel arra a körülményre, hogy az Észak-Kelet Magyarországi és az Észak-Alföldi régió lakossága az ország legkedvezőtlenebb egészségi állapottal és legkilátástalanabb életesélyekkel jellemezhető közössége, az epidemiológiai megalapozottságú egészségügyi ellátásszervezés nélkülözhetetlen az ikerrégió lakossága egészségi állapotának javulásához, a makrogazdaság mutatóinak javításához.

Az ÉKMEO feladata rendszeres és ad hoc tevékenysége során epidemiológiai adatokat gyűjteni, elemezni, majd azokat rendszerezve hozzáférhetővé tenni a népegészségügyi szakterület kutatói és az egészségpolitikai döntéshozók számára. Az Auguszta program megvalósítása során befejeződött az ikerrégió halálozási térképének elkészítése, mely lehetőséget ad a halálozási szempontból kiemelten veszélyeztetett kistérségi gócok azonosítására, illetve annak meghatározására, hogy azok milyen megbetegedések, milyen lakossági csoportok esetében, hol okoznak többlethalálozást. A következő fázisban a megbetegedések és az ellátási helyzet térségi alakulásának jellemzésére készülnek el a térinformatikai elemzések.

A népbetegségek komplex ellátása az országban egyedülálló módón

Jól ismert, hogy a népbetegségnek számító szív- és érrendszeri, valamint daganatos megbetegedések előfordulási gyakorisága különösen magas az Észak-Alföldi és Észak-Magyarországi régiókban. A program felöleli ezen betegségcsoportok kezelésének teljes vertikumát: a megelőzést, szűrést, diagnosztikát, konzervatív ill. műtéti terápiát, rehabilitációt, utógondozást, szekunder prevenciót. Az Auguszta projekt keretében megvalósul ezen betegségcsoportok komplex ellátása, ami az országban egyedülálló.

A program sikeres működésének eredményeként mind a halálozási, mind a megbetegedési mutatók jelentős csökkenését várják az említett betegségcsoportokban a DE OEC ellátási területén. Becslések szerint 2010-ig a keringési betegségek miatti halálozás 12%-kal, a férfiak rosszindulatú daganatok miatti korai halálozása 12%-kal, a nők rosszindulatú daganatok miatti korai halálozása 10%-kal csökken. Az érintett régiók lakossága a legóvatosabb előrejelzések szerint is évente 214 ezerrel kevesebb napot tölt táppénzen. Ez a táppénzes napok számának 2,15%-os csökkenését jelenti. Országosan egyedülálló, megbízható adatbázis jön létre a krónikus, nem fertőző betegségekre vonatkozóan, melyre alapozva további konkrét célok fogalmazhatók meg az életminőség javítása érdekében. (logsped)
2007.11.16.