Logisztika
     Spedició, Fuvar.
     eTudakozók
     Térszerkezet
     Kapcsolódók
     Közlekedés
     Információs társ.
     Vállalat
     Minőségbiztosítás
     EU
     Egyéb



Bajnai-csomagot a parlament hétfőn megszavazta

Kapcsolódó oldal:
  


A Bajnai-csomagot a parlament hétfőn megszavazta

Most már valószínűleg célba is érnek az új kabinet által idei évre tervezett adómódosítások, miután a parlament hétfőn megszavazta a Bajnai-kormány javaslatcsomagját. A csomag a Gyurcsány-kormány által az Országgyűlésnek korábban benyújtott törvényjavaslat egyes rendelkezéseit módosítja.

Az egyik legjelentősebb változás, hogy az általános forgalmi adó (áfa) kulcsa 20 százalékról - az előző kabinet által tervezett 23 százalék helyett - 25 százalékra emelkedik 2009. július 1-jétől. Bevezetnek egy középső kedvezményes, 18 százalékos kulcsot is, amely a tejre, tejtermékekre, kenyérre, pékárukra, illetve a távhőszolgáltatásra lesz érvényes, de az utóbbi esetében csak augusztus 1-jétől vezetik be.

A személyi jövedelemadó (szja) alsó sávhatára - a 18 és 36 százalékos adókulcs megmaradása mellett - a korábbi elképzeléseknek megfelelően január 1-jéig visszamenőleg 1,7 millióról 1,9 millió forintra emelkedik. Ez 1,9 millió forintos bruttó jövedelemnél 3 százalékos nettó jövedelem-növekedésnek felel meg, a fölött az előny kisebb.

A magánszemélyek 4 százalékos különadója továbbra is megmarad, várhatóan 2010 végéig nem is szűnik meg.

A családi pótlék végül nem szeptembertől, hanem csak januártól alakul át adóterhet nem viselő járandósággá oly módon, hogy a családi pótlék a házastársak között megosztható 50-50 százalékban, az egyedülállók esetében pedig csak 50 százaléka számít bele a jövedelembe. A változás következtében a családi pótlék nem válik adókötelessé, ha azonban a családi pótlékkal rendelkező magánszemély más, adóköteles jövedelemmel is rendelkezik, a családi pótlék összegével megegyező összegű jövedelmét magasabb adó fogja terhelni.

A munkáltatói járulék a korábbi terveknek megfelelően július 1-jétől a minimálbér kétszereséig 5 százalékponttal, 32-ről 27 százalékra csökken.

Az 5 százalékpontos járulékcsökkentés a pályakezdők, az 50 év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását követően munkát keresők foglalkoztatására szolgáló kedvezményeknél is érezheti a hatását. Ezekben az esetekben a fizetendő társadalombiztosítási járulék a foglalkoztatás első évében a bruttó munkabér 10 százaléka, a másodikban pedig annak 20 százaléka lesz

A minimálbér kétszeresének (143 ezer forint) megfelelő, valamint e feletti jövedelmek utáni járulékfizetési kötelezettség a Deloitte számításai szerint havi szinten összesen 7.150 forinttal csökken, ami a minimálbér kétszeresével megegyező bruttó munkabér esetén 2009. július 1-jétől a havi bérköltséget 3,7 százalékkal csökkenti. A egyszerűsített vállalkozói adó (eva) bevételi határa július 1-jétől 25 millióról 26 millió forintra emelkedik.

Nyugdíjmódosítások  

A 2010-es adóváltozások teljesen kikerültek a parlament előtt lévő adócsomagból, ezekre külön javaslat készül, amelyet a kormány június végéig szeretne elfogadtatni a parlamenttel. Az idei adóváltozások hatása még semleges volt - a költségvetési szigorítások miatt megtakarított összeg a bevételkiesés kompenzálására elegendő -, jövőre viszont már a tervek szerint mérséklődik az adócentralizáció.

A kormány válságkezelő programja szerint 2010-től a teljes jövedelemre érvényesülne az 5 százalékos járulékcsökkentés és eltörölnék a tételes egészségügyi hozzájárulást (eho). Az szja-ban új adóalap-számítási módszert vezetnek be.

Az adóalapot felbruttósítják a 27 százalékos munkáltatói járulékkal, a járulékot azonban továbbra is a munkáltató fizeti meg és vonja le, az adókulcsok 15-17, illetve 33-35 százalékra csökkennek, az alsó sávhatár 4-5 millió forintra emelkedik.

Az adókikerülés visszaszorítása érdekében bevonják az adóalapba az adóparadicsomokba menekített jövedelmeket és vagyont, bevezetik az általános értékalapú ingatlanadót, a jelenlegi adók megszűnnek. Az egyszerűsítés jegyében egységes társasági jövedelemadózást vezetnek be, korlátozzák az adókedvezményeket, adómentességeket, megszűnik a társaságok különadója. Az olyan "vadhajtásokat", mint az eva vagy egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) Oszkó Péter pénzügyminiszter MTI-nek korábban adott nyilatkozata szerint akkor lehet megszűntetni, ha a teljes adórendszer szerkezete módosul, s ezek már nem lesznek előnyösebbek, mint az általános adószabályok.

Főbb módosítások

Megtakarítások, megszorítások

- a közszféra 13. havi juttatásának megvonása
- a közszférában a nominális bruttó kifizetések "befagyasztása"
- a 13. havi nyugdíj megszüntetése, amely már a 2009-es második részletet is érinti
- a 2010-es nyugdíjkorrekció elhalasztása
- a nyugdíjkorhatár megemelése 2012 és 2017 között 65 évre
- a nyugdíjindexálás módosítása az inflációkövetés javára
- a táppénz mértéke 10 százalékponttal csökken
- a családi pótlék összegét két évre rögzítik jelenlegi nominális értékén
- 23-ról 20 évre csökken a családi pótlék jogosultsági határa
- két évre csökken a gyes és a gyed időtartama
- 2009. július 1-jétől felfüggesztik a lakástámogatási rendszert

Adó- és járulékmódosítások

- a munkáltatók által fizetendő járulékteher 5 százalékponttal csökken*
- a 18 százalékos szja-kulcs sávhatára 2009 egészére 1,9 millió forintra nő
- 2010 végéig mégis megmarad a magánszemélyek különadója
- az általános áfakulcs 2009. július 1-jétől 25 százalék lesz
- néhány alapvető élelmiszer, valamint a távhő 18 százalékos áfakulccsal adózik
- a jövedéki adó 5-6 százalékkal emelkedik
* Az idén a béreknek csak a minimálbér kétszeresét meg nem haladó részére vonatkozik (PB)

Frissítés: 2009.06.30.