Logisztika
     Spedició, Fuvar.
     eTudakozók
     Térszerkezet
     Kapcsolódók
     Közlekedés
     Információs társ.
     Vállalat
     Minőségbiztosítás
     EU
     Egyéb



2B Terminálon is megnyílt a könnyűszerkezetes csarnok - az egyszerűsített beszállókapukkal - a betonon

Kapcsolódó oldal:  



2B Terminálon is megnyílt a könnyűszerkezetes csarnok - az egyszerűsített beszállókapukkal - a betonon

Ettől a héttől kezdve már a 2B terminálról induló utasok is igénybe vehetik az egyszerűsített beszállókapukat (angolul: Basic Boarding Gates vagy BBG) a budapesti repülőtéren. A 2A Terminál előtti beton előtéren már több mint egy hete működik az új rendszer, amely megvédi az utasokat az időjárás viszontagságaitól.

Nem kevesebb, mint nyolc egyszerűsített beszállókapu várja a betonon azoknak a légitársaságoknak az utasait, amelyek a 2A Terminálról indulnak a schengeni zónába. Jelenleg öt diszkont légitársaság választotta a beszállításnak ezt a módját, vagyis a Wizz Air, a Ryanair, az easyJet, a Jet2.com és a holland Transavia. Ettől a héttől kezdve a nem-schengeni 2B Terminálon is megnyílt a könnyűszerkezetes csarnok a betonon, itt 4 új kapu várja az utasokat.

2B Terminálon egyszerűsített beszállókapuk


2B Terminálon egyszerűsített beszállókapuk


2B Terminálon egyszerűsített beszállókapuk


A Budapest Airport a Malév csődje nyomán volt kénytelen tavaly május végén bezárni az 1. Terminált és átalakítani a 2. Terminálon az utasbeszállítás rendjét a megváltozott légitársasági igényeknek megfelelően. A gyalogos beszállítás jelentős mértékben lerövidíti az utasszállító gépek fordulóidejét, így a diszkont légitársaságok pl. az érkezéstől számított harminc percen belül el tudják indítani az újabb járatot. Ennek révén pontosabban tudják tartani a menetrendet, csökkennek az üzemeltetés költségei – így lehet alacsonyabb szinten tartani a jegyárakat.

"Az első napok üzemeltetési tapasztalatai azt mutatják, hogy mind az utasok, mind a légitársaságok szempontjából beváltak az új, egyszerűsített beszállókapuk, teljes sikert arattak." – hangsúlyozta Kam Jandu. A Budapest Airport légiközlekedési igazgatója hozzátette: "Ezzel az új módszerrel a tavalyi évhez képest jelentősen előreléptünk a komfort terén, az utasok lényegesen kényelmesebben várakozhatnak a gépek közvetlen közelében. Azt máris látjuk, hogy az új kapuk révén érezhetően javultak a járatok indulási pontosságának a mutatói és az öt érintett légitársaság mindenben számíthat a folyamatos támogatásunkra.”

Az új beszállítási mód elvben minden légitársaság előtt nyitva áll, a tapasztalatok szerint azonban ezt elsősorban a diszkont légitársaságok veszik igénybe. A repülőtéri szolgáltatások köre ezzel mindenképpen kibővült, hiszen az légitársaságok – profiljuk szerint – választhatnak a beszállító folyosós (utashidas), a buszos és az egyszerűsített (gyalogos) beszállítás között. Az új, könnyűszerkezetes csarnokokban átlagosan kb. tíz-húsz percet várakoznak az utasok a beszállítás előtt. A csarnok mellett egyszerű mosdók is találhatók, rövidesen a nyári melegben hűtés és szellőzés, télen pedig melegítés teszi kellemesebbé a várakozást. Az új csarnokok megépítéséig használt ideiglenes sátrakat már végleg elbontotta a Budapest Airport. (logsped)

2013.05.31.